Wybór odpowiednich okularów jest bardzo ważny, bowiem źle dobrane oprawki po prostu mogą nam wyrządzić więcej szkód aniżeli pożytku. Nigdy więc nie decydujmy się na to, aby soczewki okularowe nosić wedle własnego, indywidualnego uznania. Zawsze w tej sprawie trzeba skonsultować się z doświadczonym optykiem, który zna się na tej dziedzinie jak nikt inny. Nie mniej jednak my sami możemy przebierać w dowolnych formach oprawek, jakie są dzisiaj niesamowicie szeroko dostępne na rynku. W tym przypadku to już tylko kwestia naszego własnego gustu oraz zasobności portfela.
Pierwszy krok – szkła
Wielu okularników popełnia błąd, bo najpierw decyduje się na wybór tego co ozdobne czyli oprawek, a później stara się do nich właśnie dopasować szkła. Nic bardziej mylnego. Zaleca się praktykę wręcz odwrotną – najpierw stawiamy na optymalne dla nas szkła, a później do nich dopasowujemy stosowne oprawki. W ten sposób nie będzie problemu z tym, że mamy ładne oprawki ale nieskutecznie działające na nas wzrok szkła. Zadaniem wprawionego optyka podczas doboru szkieł okularowych jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na rozstaw naszych źrenic, ostrość widzenia oraz kąt widzenia. Dopiero kiedy te aspekty zostaną sprawdzone, następuje wypisanie recepty na okulary. Warto skonsultować się także z optykiem na temat tego jakie oprawki konkretnie zalecane są do danych szkieł. Nierzadko w renomowanych salonach optycznych można wykonać oprawki na specjalne zamówienie albo po prostu zamówić model, który kiedyś gdzieś nam się spodobał. Wszystko to tylko kwestia znalezienia takiego salonu, w którym będzie prowadzona kompleksowa usługa pacjenta.
Drugi krok – trwałość
Obecnie na rynku znajduje się tak szeroki wachlarz przeróżnych rodzajów oprawek okularowych, że w zasadzie wybór od razu tego, co wpadnie nam w ręce jest mało możliwy. Wariantów jest wiele i to nie tylko jeżeli chodzi wyłącznie o same kwestie estetyczne w postaci fasonów, modeli i wzorów czy kolorystyki okularów, ale także gdy w grę wchodzi aspekt tworzywa, z jakiego oprawki te są wykonywane. Generalnie można wyróżnić przede wszystkim oprawki tytanowe, drewniane, ze stali szlachetnej, z materiału sztucznego typu plastik. W ich obrębie natomiast wyszczególnia si niesamowicie bogatą paletę rozmaitych barw i odcieni oraz ich konkretnych tonacji a także wzory i modele. W ten sposób każdy jest w stanie znaleźć dla siebie coś optymalnego, coś co przypadnie mu do gustu, ale także co bardzo istotne – co pasuje do jego urody. Często bowiem zdarza się tak, że jakiś model okularów bardzo nam się podoba, ale niestety po prostu do kształtu naszej twarzy czy nawet stylu ubierania się nie pasuje. Okulary to bardzo ważny element stylizacji, bo wbrew pozorom to one rzucają się na pierwszy plan, więc mogą przesądzać o takim a nie innym naszym image. Warto zatem uważnie podejść do kwestii ich wyboru.
Trzeci krok – komfort noszenia
Okulary mają nam służyć na dłuższą metę, więc abyśmy byli z nich w stu procentach zadowoleni, muszą być dla nas wygodne w codziennym zastosowaniu. Nie patrzmy zatem wyłącznie na aspekt wizualny, ale przede wszystkim na to czy dane oprawki są wygodne, komfortowe oraz praktyczne. W końcu mamy je zakładać na nos dzień w dzień. Noszenie musi być zdrowe. Co przez to rozumieć? Trzeba mieć świadomość, że za ciasne oprawki mogą nas doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w tym na przykład do systematycznych migren, bowiem non stop na twarzy w rejonie uszu czy nosa mamy ucisk który nie jest komfortowy, tym bardziej gdy z okularami praktycznie się nie rozstajemy. Ponadto w okolicy nosa czy uszu tworzą się nieładne dołki, wynikające zza dużego nacisku okularów na te partie ciała. Podobnie w drugą stronę – okulary nie mogą spadać, kiedy się pochylamy do tyłu czy do dołu. Noski muszą być świetnie dopasowane do naszego nosa – jego grzbietu i kształtu. Nie jest tez dobrym wariantem postawienie na takie oprawki, w których widzimy niedokładnie czy „kątem oka”. To może jeszcze bardziej uszkodzić nasz wzrok! Pamiętajmy także, że nawet okulary noszone dla ozdoby muszą być dobrze dobrane bo rezultatem niedostosowania ich będzie konieczność zainwestowania w niedługim okresie w typowe szkła korekcyjne.