Jednym z podstawowych wymogów narzuconych odgórnie na podstawie obowiązujących w naszym kraju zasad bezpieczeństwa i higieny pracy czyli BHP jest zaopatrzenie się w specjalistycznie wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy. Niby to tylko formalność, która rzadko kiedy się przydaje, ale gdy już jednak dojdzie do takiej sytuacji, że apteczkę faktycznie trzeba użyć, to z reguły dzięki tej prostej paczce z przyborami można uratować komuś zdrowie, a niekiedy nawet i życie.

W największym skrócie ujmując, pod pojęciem apteczki pierwszej pomocy kryje się zbiór kompleksowy wszelkich produktów oraz środków higieniczno-sanitarnych, jakie są niezbędne do tego, by w razie potrzeby mieć w co zawinąć rękę czy nogę z urazem, czym opatrzyć ranę, czym przemyć oparzenie czy czym posmarować stłuczenie. Apteczka w każdym przypadku powinna być przede wszystkim stosownie przechowywana, w odpowiednio do tego wyznaczonym miejscu a także opatrzona oznakowaniem. W ten sposób, nawet w sytuacji bardzo stresującej i okolicznościach ciężkich do przewidzenia, każdy będzie w stanie w należyty sposób skorzystać z jej zawartości. Chodzi głównie o to, aby apteczkę charakteryzowaną w niniejszym tekście móc właściwie zidentyfikować – w nagłych sytuacjach takich jak niespodziewany, nieszczęśliwy wypadek liczy się każda minuta i każda chwila jest na wagę złota, dlatego trzeba działać stanowczo, sprawnie, szybko, zdecydowanie i bezwzględnie. Utrudnieniem w tym może być marnowanie czasu na poszukiwania skrzyneczki z przyborami higienicznymi. Stąd jak widać tak banalna rzecz jak właściwe oznakowanie apteczki jest zupełnym minimum, wymaganym zawsze i wszędzie.

Ogólnie apteczki pierwszej pomocy można nabywać w przeróżnych opakowaniach. Występują na przykład w torbach, metalowych pakuneczkach w postaci skrzyneczek niewielkich wymiarów, drewnianych szafeczek, plastikowych pudełek, saszetek czy nawet plecaków. To, jaką formę apteczki my konkretnie wybierzemy powinniśmy uzależnić w głównej mierze od tego jakie ma być przeznaczenie tego przedmiotu. Inna będzie apteczka do samochodu a inna ta stosowana w firmie czy przedsiębiorstwie, jeszcze inna w przypadku wyjazdu jednorazowego na wycieczkę a jeszcze inna do domu. I tak, nie ma co ukrywać, że do auta raczej nie zainwestujemy w drewnianą szafkę, ale w podręczne i poręczne zarazem pudełeczko czy saszetkę.

W placówce dużej firmy warto natomiast apteczkę należycie wyeksponować, stąd dobrym rozwiązaniem w tym kierunku byłoby postawienie na drewniane czy metalowe szafki, jako formę opakowania apteczek pierwszej pomocy. Samo rozwarstwienie w zakresie doboru opakowania zabezpieczającego przyboru higieniczne i wyroby lecznicze pakowane do apteczki to jednak nie wszystko. Na podstawie różnorakiego przeznaczenia a także biorąc pod uwag fakt, iż na rynku dostępnych jest cała masa wielorakich produktów higieniczno-lekarskich, wyróżnia się obecnie również wiele rodzajów apteczek pierwszej pomocy.

Po pierwsze można mówić o zróżnicowaniu w zależności od miejsca dystrybucji – w wielorakich miejscach kupisz nie wszystkie, a wybrane modele apteczek. I tak chociażby w każdym jednym, przeciętnym supermarkecie natrafisz bez większych problemów na standardową apteczkę samochodową. Podobne wyroby znajdziesz również w zwykłych stacjach benzynowych czy też sklepach motoryzacyjnych. Zdecydowanie można stwierdzić, iż ten typ apteczek jest najpopularniejszy, bowiem i najpowszechniejszy i najbardziej niezbędny – taką apteczkę powinien posiadać każdy, kto tylko przemieszcza się autem. Dodatkowo wyróżnia się także apteczki przemysłowe, a takie można odnaleźć tez w supermarketach bądź w specjalnych placówkach specjalizujących się w dystrybucji artykułów BHP. Nierzadko dostępne są także za okazyjne i atrakcyjne stawki cenowe w sklepach internetowych. Jeżeli natomiast mowa o apteczkach turystycznych, to znajdą się one bez wątpienia w tradycyjnych sklepach ze sprzętem turystycznym. Poza wymienionymi powyżej rodzajami apteczek pierwszej pomocy wyszczególnić należy także apteczkę ścienną, osobistą oraz zakładową.

By admin